Русија ја нападна Украина- Руските сили истрелаа проектили врз неколку градови !!!

Руските сили истрелаа проектили врз неколку градови во Украина во четвртокот и слетаа сили на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти и медиуми, откако претседателот Владимир Путин одобри, како што рече, специјална воена операција на истокот, објави британската новинска агенција.

Набргу откако Путин зборуваше на руската државна телевизија, во тишината пред зори можеа да се слушнат експлозии во главниот град на Украина, Киев.

Советот за безбедност на ОН свика итен состанок.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг остро го осуди рускиот „непромислен и неиспровоциран напад“ врз Украина и рече дека сојузниците на НАТО ќе се состанат за да ги решат последиците од „агресивните дејствија“ на Москва.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here