Путин: Само ќе ја денацифизираме и демилитаризираме Украина, не ја освојуваме цела (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „не планира да ги окупира украинските територии“ откако објави дека е почната специјална операција за одбрана на народните републики Доњецк и Луганск од „украинската агресија“. Путин рече дека „само“ сака да го „денацифизира“ и „демилитаризира“ својот сосед.

Крајната цел на операцијата е „да се заштитат луѓето што 8 години беа подложени на геноцид од режимот во Киев“, рече Путин во обраќањето утрово и додаде дека Москва „ќе почне со демилитаризација и денацификација на Украина и ќе ги предаде пред лицето на правдата оние што извршија многубројни злосторства врз цивилите“.

Рускиот претседател рече дека Москва нема далекосежни планови за преземање на целата територија на Украина.

„Немаме планови за окупација на украинските територии. Никому ништо нема да му наметнуваме на сила“, рече тој.


Тој ги обвини САД и нивните сојузници дека го игнорирале барањето на Русија да ја спречат Украина да влезе во НАТО и да ѝ понудат на Москва безбедносни гаранции.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here