30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаЗабаваФранцузите не сакаат да јадат пржени компирчиња со сирење кои се викаат...

Французите не сакаат да јадат пржени компирчиња со сирење кои се викаат „Poutine

Ресторан во Париз бил принуден да понуди објаснување откако клиентите погрешно разбрале дека неговото име, а во истовреме и главниот специјалитет, се инспирирани од рускиот претседател Владимир Путин.

Ресторанот наречен „Куќата на путин“ (La Maison de la Poutine), се соочи со низа критики и недоразбирања од јавноста, по руската инвазија на Украина од 24 февруари. Рускиот претседател е нашироко осуден за неговите постапки од светските лидери. Верувајќи дека е така, некои луѓе го навредувале „Мејзо де ла путин“, па дури и му се заканувале на ресторанот за истоименото јадење, како што велат Твитер.

Сепак, јадењето „путин“ (Poutine) не е именувано по Путин. Се работи за пржени компирчиња со сирење и сос, коешто е особено популарно во Канада, но и Франција и на други места низ светов. Специјалитетот, најверојатно потекнува од 1950-тите или 60-тите, од франкофонски Квебек, Канада.

Нема никаква врска со рускиот претседател, но сепак, презимето на Путин, напишано и на француски, гласи „Путин“, што ја оправдува забуната.

„Затоа, се чини, неопходно е да се потсетиме дека ’Мејзо де ла путин‘ не е поврзан со рускиот режим и нивниот лидер“, се вели во Твитер-објавата на ресторанот. Фирмата, исто така, јасно ѝ дава поддршка на Украина и „украинскиот народ кој храбро се бори за својата слобода против тиранскиот руски режим“, како што истакнуваат.

Ресторан во Квебек, во меѓувреме, решил да го отстрани ова јадење од своето мени како начин на осуда кон рускиот претседател.
Република.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...