15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаСветЗеленски: Путин и сам виде колку сме силни, сакал неќел ќе мора...

Зеленски: Путин и сам виде колку сме силни, сакал неќел ќе мора да преговара.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за „Vice“ изјави дека мисли оти рускиот претседател Владимир Путин ќе престане со неговото непријателско однесување и дека конечно ќе има вистински преговори.
Путин видел дека Русите се соочуваат со жесток отпор од Украинците.

„Мислам дека ќе го направи тоа . Мислам дека гледа дека сме силни“, рече Зеленски. „Ќе, ни треба само малку време“, додава тој.

Пентагон проценил дека Русите изгубиле четири илјади војници. Зеленски вели дека руските сили напредуваат побавно низ Украина и дека Русија и целиот свет се изненадени од силниот одговор на Украинците. Зеленски смета дека овие факти ќе го принудат Путин да го прекине конфликтот преку преговори.

Новинарот го прашал украинскиот претседател дали може да му верува на Путин, на што тој одговорил: „Доверба? О, не. Јас му верувам само на моето семејство“. Потоа се појави прашањето дали тогаш може нешто да се договори со Путин.

„Мораме, за да ја запреме оваа војна… Како да ја запреме оваа војна? Само преку дијалог. И само преку дијалог со претседателот на Русија. Русија се бори со нас, таа влезе во нашите куќи, кај нашите деца… Ние не ги поканивме“, вели Зеленски. Неговата порака до Путин е „Стоп за војната. Почни да зборуваш. Тоа е се.“.

Запрашан што ќе се случи доколку Путин не преговара, Зеленски одговори: „Мислам дека ќе го направи тоа. Мислам дека гледа дека сме силни. Ни треба само малку време“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...