29.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветСрпски министер бара да се урне училиштео каде што беа убиени дечињата-...

Српски министер бара да се урне училиштео каде што беа убиени дечињата- На неговото место да се изгради спомен-парк

Додека едни сметаат дека на децата не треба да им се скратува правото да одат на училиште, а враќањето во училишните клупи треба да се прави постепено, други сметаат дека тоа не е паметна идеја.

Министерот за економија, Раде Баста, преку својата објава на „Инстаграм“ предложи да се урне училиштето во кое се случи масовното убиство.

„Повикувам на единство на власта и опозицијата да се изгради спомен-парк за децата што загинаа на местото на училиштето за да им остане вечен споменот. Сегашното училиште треба да се урне, а некаде да се изгради ново училиште во близина“, напиша тој на „Инстаграм“.

Минатата недела во ОУ „Владислав Рибникар“ тринаесетгодишниот Коста Кецмановиќ, освен што уби осум ученици и еден обезбедувач, рани уште шестмина и еден наставник по историја.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...