19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаАхмети: Сите освен Апасиев и Левица се за НАТО

Ахмети: Сите освен Апасиев и Левица се за НАТО

Освен Левица, сите други партии се за ЕУ и НАТО, изјавил лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за РТВ21 Косово. Според него, речиси сите политичари во Македонија се за членувањето во Унијата и го одобруваат Преспанскиот договор.

-Само Апасиев е против е зачленувањето во НАТО, против Европската Унија, против Охридскиот договор, против Преспанскиот договор, против признавањето на Косово, против развојот на Албанците во регионот. Левица има два пратеника кои сепак имаат влијание во одредени слоеви на граѓани, додал Ахмети.
Лидерот на ДУИ смета дека на Албанците во Македонија им се потребни само две партии.

-Јас отсекогаш сум ја промовирал и ја промовирам тезата дека во Република Северна Македонија повеќе од две албански партии не прават да бидеме неважни. Во Македонија доволни се само две партии, третата може да биде штетна, вели Ахмети.

Тој истакна дека во преговорите од 2001 година, македонската страна инсистирала Албанците да не бидат вклучени во Уставот.

-Темата за 20% не е супстанцијална тема. За време на охридските преговори тие се комплицираа уште пред да почнат затоа што македонската страна инсистираше Албанците да не фигурираат во Уставот на Република Македонија, вели Ахмети.

Извор: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...