22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветЏонсон: Европа што ја знаевме до пред шест недели веќе не постои

Џонсон: Европа што ја знаевме до пред шест недели веќе не постои

Британскиот премиер Борис Џонсон и германскиот канцелар Олаф Шолц денеска одржаа заедничка прес-конференција во Лондон на која Џонсон кажа дека и Велика Британија и Германија делат чувство на „ужас и одбивност” кон „бруталноста што ја претрпе украинскиот народ”, што го вклучува и утринскиот ракетен напад врз цивилите во украинскиот град Краматорск.

Џонсон кажа дека нападот од утринава на железничка станица во источна Украина покажува „колку длабоко потонала војската на Путин”.

-Воено злосторство е да се напаѓаат цивили. Злосторствата извршени во Украина нема да останат неказнети, рече Џонсон.

Џонсон повтори дека „Путин не смее да успее” и најави нови британски санкции против Русија, што се однесуваат на замрзнувањето имот и забрана за патување.

Тој го пофали својот германски колега за неговата „решителност да стави крај на зависноста од руската енергија” и додаде дека „тоа не е лесно за никој од нас и затоа ги поздравувам историските одлуки донесени од владата на Шолц да се оддалечи од руската енергија”.

Џонсон додаде дека Германија и Велика Британија им се придружиле на десетиците земји кои испраќаат оружје и заштитна опрема како шлемови и панцири во Украина.

-Европа каква што ја знаевме до пред само шест недели веќе не постои. Инвазијата на Путин е удар врз темелите на безбедноста на нашиот континент, но неговата желба да не подели очигледно не вроди со плод, рече Џонсон.

„Напротив, Путин ја обедини Европа и целата трансатлантска Алијанса за поддршка на Украина и взаемна солидарност”, кажа тој, додавајќи дека Велика Британија ќе испрати уште оружје во Украина, во вредност од 100 милиони фунти

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...