22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонка од Шведска, Наде Дуклеска магистрираше на тема „27 април“ – Процес...

Македонка од Шведска, Наде Дуклеска магистрираше на тема „27 април“ – Процес спротивен на конвенцијата за човекови права !!!!

Македонка од Шведска, Наде Дуклеска, напиша научен труд за судскиот процес ,,27 Април’’, со кој магистрирала во тамошниот престижен Лундски Универзитет.

Според научниот труд судскиот процес за ,,27 Април’’ е спротивен на конвенцијата за човекови права. Ова не е првпат судскиот процес за ,,27 Април’’ во странство да биде оценет негативно, претходно имаше и одлуки на судови во странство кои процесот го квалификуваа како политички процес.

И домашни експерти повеќе пати укажуваа на неоснованост на квалификацијата на делото како тероризам. За споредба за упадот во Капитол Хил во САД пресудите се многу помали а иако таму имаше и жртви сепак делото не се квалификува како тероризам, додека за упадот во македонското собрание во судскиот случај ,,27 Април’’ беа осудени луѓе на 2 века затвор во 21 век, се вели во описот на трудот.

Во прилог проследуваме линк од јавно објавен и достапен, успешно одбранет, магистерски труд како научно дело на Nade Dukleska, Nade Dukleska,со кој научен труд ги заокружува мастер студиите за човекови права и тоа на престижниот Лундски Универзитет во Шведска.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...