Полска со воена помош за Украина: Ќе и даде 200стари Руски тенкови.

A pro-Russian separatist T-72 tank takes position near a damaged building at Donetsk's Sergey Prokofiev international airport, as shelling continues between Ukrainian army forces and pro-Russian separatist fighters on February 7, 2015. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov voiced optimism that a plan being worked on by Moscow, Berlin and Paris could bring an end to the Ukraine conflict.AFP PHOTO / DOMINIQUE FAGET / AFP PHOTO / DOMINIQUE FAGET

Полска веќе испрати во Украина стари советски тенкови Т-72 во доволен број за да формира две бригади, што значи над 200 тенка, јавува денеска државната информативна агенција на Полското радио.

„Полска испрати значителен број тенкови во Украина“, потврди шефот на полското Биро за национална безбедност, Павел Солох, за приватната телевизија „Полсат“, но одби да потврди конкретен број.

Полска има околу 400 тенкови Т-72, а само еден дел е одвоен за ремонт и модернизација, додека во Украина беа испратени тие надвор од таа програма, а со тенковите и неколку десетици борбени пешадиски возила, самоодни хаубици и ракетни фрлачи Град, како и ракети воздух-воздух за авиони МИГ-29 и Су-27 што ги користи украинската армија. Полска испраќа и дронови.

„Не можам да дадам конкретни бројки. Можам да ги потврдам претходните зборови на премиерот дека Полска ѝ испрати и ќе продолжи да ѝ испраќа воена помош на Украина, вклучително и тенкови Т-72. Тоа се големи количества“, рече Солох.

Шефот на полското Биро за национална безбедност потсети дека премиерот Матеуш Моравјецки неодамна соопшти дека неговата земја испратила воена помош во износ од 1,7 милијарди евра за Украина.

„Очекуваме дополнително зајакнување на сојузничкото воено присуство. Сите одлуки за испораките од нашите резерви што ги носиме се донесени во контекст на разговорите за зголемено присуство на сојузниците на НАТО. Во моментов имаме 10.000 американски војници во Полска, има и британски, плус почнуваат и воени вежби на нашата територија“, рече Солох.

Полска, исто така, очекува дека, бидејќи ги испраќа своите стари тенкови во Украина, САД ќе побрзаат со испораките на американските тенкови Абрамс, за чие купување неодамна се договори Варшава.
Мкд.Мк

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here