15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Свет Абрамович го продаде Челзи за 5,2 милијарди долари.

Абрамович го продаде Челзи за 5,2 милијарди долари.

Translate (Eng):[gtranslate]

Фудбалскиот клуб Челзи денеска потврди дека се договорени условите за продажба на клубот на конзорциум предводен од сопственикот на безбол тимот од Лос Анџелес, Тод Боuли за 4,25 милијарди фунти (5,2 милијарди долари). со што заврши 19-годишната сопственост на Роман Абрамович.

– Челзи може да потврди дека се договорени условите за новата сопственичка група, предводена од Тод Боuли, „Клирлејк Капитал“, Марк Валтер и Хансјерг Вис, да го преземе клубот, се вели во соопштението на Челзи.