Вучиќ: Доколку го донесам овој автомобилски гигант во Србија, дотеран ќе скокнам во базен.

Вучиќ најавил дека во наредниот период во Србија нема да има доволно храна и дека со нетрпение ја очекува позитивната вест за „големите инвестиции“ кои можат да стигнат до Србија, но не сакал да открие многу детали.

„Мора да размислиме дали ќе имаме доволно бензин, јаглен и гас, дали ќе можеме да преживееме!Зимата што доаѓа ќе биде најтешката во историјата во последните 70 години.Проблемот е што никој не сака да слушне никого освен нивниот навивачки однос. Извори на енергија има доволно, но поради лудата политика нема да бидат достапни од сите страни“, рече тој, пренесуваат српските медиуми.

Тој предупреди дека 25 отсто од светскиот пазар ќе нема леб.

„Погледнете ги цените на житото на пазарот откако Индија го забрани извозот на жито“, рече тој.

Тој нагласи дека Србија сноси големи последици бидејќи не воведе санкции кон Русија.

„Седум американски продуценти, режисери и актери одбија да дојдат во Србија затоа што не воведовме санкции, трпиме огромна штета, но не барам благодарност од никого. Би било убаво амбасадорот на Руската Федерација да биде малку покорекен кога зборуваше за тоа, но не го правиме тоа за нив, туку за себе затоа што знаеме колку се неправедни санкциите. Ќе живеевме 10 пати подобро ако воведовме санкции кон Русија, но нема да го направиме тоа. ” рече Вучиќ.

Вучиќ зборуваше и за инфлацијата.

„Со цената на дизелот и бензинот се занимаваме неделно. Јас сум виновен за тоа. Клучниот приход го остваруваме од нафтата. Невозможно е да се одржи државата ако не добиеме пари. Губиме 36 милиони евра за еден месец за сите да плаќаат пониска цена на горивото.Неподносливо е. Требаше да ја поскапиме струјата пред 10 години, но сега не можеме. Луѓето не можат да издржат“, рече тој.

Претседателот на Србија смета дека нуклеарниот конфликт е реален.

„Секој би сакал мир, но другата страна да биде поразена. Ќе има поголема војна од било кога. Кинескиот претседател ја предупреди Европа дека мора да се грижи за безбедноста бидејќи оваа мала, ограничена криза во Украина може да предизвика голема глобални конфликти. Ги очекувам овие конфликти наесен и затоа очекувам тешка зима. Поголем конфликт е реалност. Има подобри шанси да се случи отколку да не се случи“, рече тој.

Тој објави дека очекува „голема вест“ за неименуван автомобилски гигант во врска со инвестиција во Србија во јуни.

„Ќе скокнам во костум во базенот на Ташмајдан ако ја добиеме таа работа. После тоа – ја завршив работата за Србија. Тоа би била најголемата победа за Србија. Во игра се уште две земји, а мислам дека ние сме подобри од нив во сè освен во една работа -руските санкции, рече тој.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here