16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаПатријахот Порфириј му го врачи ТОМОСОТ на Архиепископт Охридски Македонски Стефан.

Патријахот Порфириј му го врачи ТОМОСОТ на Архиепископт Охридски Македонски Стефан.

Српскиот патријарх Порфириј ќе му врачи Томос за автокефалност на МПЦ-ОА, веднаш по литургијата денеска во Белград, според „Танјуг“, кои се повикуваат на свои информации.

Во Соборната црква во Белград во тек е света литургија ка која служат патријархот Српски Порфириј и Архиепископот охридско македонски Стефан со владици на двете цркви. По оваа литургија, како што дознава Танјуг, Патријархот на СПЦ ќе му врачи Томос на Архиепископот Стефан за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА.

Посетата на делегација на МПЦ-ОА во Белград повторно се случува без информирање на јавноста. А од литургијата неме официјален пренос.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...