10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонија18-годишната Ана Марија стана градоначалник на Струмица на еден ден.

18-годишната Ана Марија стана градоначалник на Струмица на еден ден.

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов денеска ја отстапи својата фотелја на 18-годишната Ана Марија Јованова и со тоа го започна проектот „Градоначалник на еден ден“. Двајцата денеска ќе ги реализираат планираните активности на кабинетот- Пишува Струмица.Нет

„Првото добро утро и добредојде во мојот кабинет ѝ го посакав на Ана Марија Јованова, 18-годишна млада девојка која штотуку го заврши средното образование во СОУ „Димитар Влахов“. Со неа денеска заедно ќе ги реализираме сите мои планирани активности во кабинетот и надвор од него, но, ќе ги слушам и сите нејзини предлози и забелешки“ – објави градоначалникот Костадинов, потенцирајќи дека неговиот кабинет секогаш ќе биде отворен за сите граѓани, за нивните предлози и сугестии за подобра Струмица.

Проектот „Градоначалник на еден ден“ се реализира заедно со Европската куќа во Струмица чија цел е младите да бидат активно вклучени во локалните политики.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...