17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаРогозин се закани со ракета САРМАТ кон земјите кои го забранија летот...

Рогозин се закани со ракета САРМАТ кон земјите кои го забранија летот на Лавров, меѓу кои и Македонија

Веста дека Македонија, Бугарија, Романија и Црна Гора го забранија летот на авионот на првиот човек на руската дипломатија кој требаше да пристигне во дводневна посета на Белград, ја шокираше Москва.
Додека Европската унија и НАТО ја поздравија одлуката на трите членки да го забранат летот на Сегеј Лавров за Белград, во Москва се разгоре гнев и омраза.
Посебно се налутил директорот на државната вселенска агенција Роскосмос, Димитри Рогозин кој преку социјалната мрежа Твитер го изразил својот гнев и бес кон овие четири земји и им испратил порака со еден збор – „Сармат“.
Имено, тој на социјалната мрежа Твитер напиша порака со следнава содржина, која некои ја сфатија како закана, други како гнев, а трети како невкусна шега и провокација, која зависи од аголот на тоа кој како ја гледа.
„Тоа што е доброто е ‘Сармат’? Оваа ракета нема да бара согласност да лета од кукавичките Бугари, одмаздољубивите Романци и Црногорци кои ја предале нашата заедничка историја, како и другите, Швеѓаните“, стоеше во објавата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...