Рогозин се закани со ракета САРМАТ кон земјите кои го забранија летот на Лавров, меѓу кои и Македонија

Веста дека Македонија, Бугарија, Романија и Црна Гора го забранија летот на авионот на првиот човек на руската дипломатија кој требаше да пристигне во дводневна посета на Белград, ја шокираше Москва.
Додека Европската унија и НАТО ја поздравија одлуката на трите членки да го забранат летот на Сегеј Лавров за Белград, во Москва се разгоре гнев и омраза.
Посебно се налутил директорот на државната вселенска агенција Роскосмос, Димитри Рогозин кој преку социјалната мрежа Твитер го изразил својот гнев и бес кон овие четири земји и им испратил порака со еден збор – „Сармат“.
Имено, тој на социјалната мрежа Твитер напиша порака со следнава содржина, која некои ја сфатија како закана, други како гнев, а трети како невкусна шега и провокација, која зависи од аголот на тоа кој како ја гледа.
„Тоа што е доброто е ‘Сармат’? Оваа ракета нема да бара согласност да лета од кукавичките Бугари, одмаздољубивите Романци и Црногорци кои ја предале нашата заедничка историја, како и другите, Швеѓаните“, стоеше во објавата.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here