5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСе одложи судењето на докторот кој на родилка и извади бубрег, матка...

Се одложи судењето на докторот кој на родилка и извади бубрег, матка и јајник

Судијата Ади Усеини од Основниот суд во Струга, на почетокот од судскиот процес констатираше дека нема услови да се одржи главниот претрес во кој на тројца лекари од струшката болница им се суди за лекарска грешка за случајот со родилката од Дебар, пренесе Телма.
На обвинителна клупа требаше да седната поранешниот директор на болницата и лекар гинеколог Мухамед Асани, и уште двајца негови колеги, но тие не се појавија во судница поради презафатеност на еден од нивните адвокти. Обвинителството на почоетокот на мај поднесе обвинение за тешки дела против здравјето на луѓето, затоа што пред две години при породување со царски рез, Јилдиз Веаповска остана без матка, јајник и бубрег. За ова кривично дела се предвидува максимална затворска казна од 5 години.

Во судницата дојде оштетената Јилдиз Веаповска која рече дека сѐ уште ги чувствува тешките последици од порадувањето по кое остана без три органи, и се надева дека правдата ќе биде на нејзина страна.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...