Алијанса за Албанците: Братот на Кока се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани на плоштадот Скендербег, каде што беше вклучен и братот на функционерот, Зуди Енузи-Кока. Од АА велат дека граѓаните веќе неколку дена „се незаштитени од хулиганите на протестите“, а апелираат до власта да не ги тера граѓаните да се бранат. Според нив, вратот на Кока вчера се бранел.

„Два последователни дена Албанците од Скопје се незаштитени од државата и полицијата. Хулиганите од неодамнешните протести вчера и денеска ги нападнаа имотите на Албанците и граѓаните во Старата чаршија и плоштадот Скендербег. Ги повикуваме граѓаните да бидат воздржани и внимателни и да не напаѓаат во провокации и мрачни сценарија.

Ги повикуваме партиите од власта, носителите на институциите, да не ја оптоваруваат ситуацијата со политички клевети, туку да ги заштитат граѓаните и да не ги принудуваат Албанците да се бранат, како што се случи денеска во Скопје, сами да го заштитат својот имот, нивната егзистенција и нивните животи. Најостро го осудуваме однесувањето на СДСМ и ДУИ кои денеска наместо да работат на заштита на граѓаните воопшто, избраа да ја затегнуваат ситуацијата со обвинувања за сценарија кон албанската опозиција“, изјави Наим Бајрами од АА.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here