Таравари најави крај на соработката со Данела Арсовска по разрешувањето на Зуди Енузи

Ако директорот навистина е разрешен, тука завршува нашата приказна со Арсовска, порача утринава Арбен Таравари.

Градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во „Студио 10“ на Телевизија 24 изјави дека протестите пред приватен хотел или во населба каде повеќето се Албанци е провокација. Хотелот завчера бил демолиран од протестантите и тоа било пријавено во полиција.

„Зошто баш во тој хотел, не ми е јасно и зошто баш вчера повторо одеа таму? Не оправдувам користење на оружје, ама да се провоцира луѓе сме, и реагираме афективно. Сите би реагирале исто. Тој е член на Алијансата кој е разрешен, а ако е разрешен, завршува нашата приказна во Скопје. Ако е разрешен, треба градоначалничата да не консултира нас и ова го кажувам во мое име, не партиско. Денеска ќе имаме состанок и тука завршува нашата соработка со Данела Арсовска. Таа го разрешила, а не ВМРО-ДПМНЕ“, рече Таравари.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here