19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаUncategorized @mkНикаков пациент ни нема избегано од болницата, а лицето за кое се...

Никаков пациент ни нема избегано од болницата, а лицето за кое се сомневаме дека има мајмунски сипаници беше тежок за соработка- Вели директорот на болницата

Директорот на кичевската болница Станко Трпески за Телма вели дека е неточна информацијата за бегство на пациентот сомнителен на мајмунски сипаници. Потврдува дека бил тежок за соработка со медицинските екипи, но целата процедура е запазена за да се утврди точна дијагноза со тестови за вирусот. Не бил хоспитализиран во болница, а имал изразени симптоми по неколкунеделен престој во странство.

Институтот за јавно здравје соопшти дека од пациентот веќе бил земен примерокт за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Според нив, пациентот е во добра здравствена состојба и нема потреба од хоспитализација.

ПАЦИЕНТОТ Е ЛОЦИРАН. КОНТАКТИРАН Е ОД НАДЛЕЖНИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ ВО БИТОЛА И ПРВИЧНАТА ЕПИДЕМИОЛОШКА АНКЕТА Е ЗАВРШЕНА. ИМАМЕ ДОСТАПНИ ТЕСТОВИ И ВО ИЈЗ ТРЕБА ДА ИМАМЕ ОДГОВОР ДАЛИ СЕ РАБОТИ ЗА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ, ИЗЈАВИ ПЕТЛИЧКОВСКИ.
Претседателот на Комисијата за заразни болести додаде дека се направени првични лабораториски анализи, а Комисијата попладнево ќе одржи состанок за состојбата со мајмунските сипаници.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...