6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветВладимир Путин пресече: 10 години затвор за Русите што ќе одбијат да...

Владимир Путин пресече: 10 години затвор за Русите што ќе одбијат да одат на фронтот!

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска го потпиша новиот Закон, кој предвидува затрворска казна до 10 години затвор за тие што ќе одбијат да се борат, дезертираат, не почитуваат наредби или се предадат на украинските сили.

Законот претходно беше одобрен од руските Домови на Парламентот. Според стариот закон, војниците дезертери се соочуваа со петгодишна казна затвор.

Уште еден нов член е „Доброволно предавање“ – за ова се закануваат од три до десет години. Но, доколку војникот, кој првпат извршил вакво кривично дело, презел мерки за негово ослободување, се вратил на должноста и не извршил други кривични дела додека бил во заробеништво, тогаш може да биде ослободен од одговорност.

Дезертерство или непојавување на воен рок ќе се казни со затвор од пет до десет години. Покрај тоа, воениот персонал кој е во резерва и е повикан на воена обука ќе ја има истата одговорност како и војниците со договор.

Претходно Путин потпиша Закон за делумна мобилизација на населението со која треба да се мобилизираат 300.000 војници за фронтот во Украина.

Во медиумите се појавија голем број снимки од протести во Русија против мобилизацијата и од Руси кои ја напуштаат државата со цел да избегнат одење на фронтот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...