16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветЗеленски: Како да преговараме со Русите кога денеска не нападнаа со 54...

Зеленски: Како да преговараме со Русите кога денеска не нападнаа со 54 ракети

На новинарско прашање за можноста за мировни преговори со Русија денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека „неговата земја нема време за дипломатија“.

„Лажат, тоа не е дипломатија. Кога велат дека сакаат дипломатски врски и да ја прекинат војната, тоа е лага. Вчера рекоа дека се подготвени, а дека Украина не е подготвена, но денеска не нападнаа со 54 ракети. Тие се луди. Болни во главата. За што зборуваат доколку за половина ден не напаѓаат со 54 ракети? Мислам дека живеат на друга планета“, рече Зеленски.

Новинарот го праша украинскиот претседател и дали тоа значи дека нема компромис со Русите, туку само победа, на што тој одговори: „Не е работата на компромис, секако дека само победата е вредна. Но, тие треба да направат неколку чекори назад“, рече Зеленски, пренесе Index.hr.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...