5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВози голф 5 и има кредит од 250.000 денари- Кој е новиот...

Вози голф 5 и има кредит од 250.000 денари- Кој е новиот шеф на ОЈОГОКК, Ислам Абази?

Гостиварскиот обвинител Ислам Абази, новоизбраниот шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција, на местото на досегашната шефица Вилма Русковска, е жива мистерија за јавноста.

Пред изборот тој воопшто не даваше изјави, не водеше кампања, ниту пак презентираше своја програма за тоа што и како планира да работи во ова важно и чувствително обвинителството. Од него дури нема слика ниту биографија на сајтот на Вишото јавно обвинителство Гостивар, коешто го водеше до денеска.

Негова биографија пред себе ја немаа ниту членовите на Советот на јавни обивнители, кои во најголем дел гласаа за него. Иако без план и програма, најголем дел од обвнителите (66 од вкупно 160) оцениле дека тој е најсоодветен да ја раководи борбата со организираниот криминал и корупцијата во државата.

Според неговиот прв анкетен лист, што тој го пополнил во Антикорупциската комисија кога првпат дошол на јавнообвинителската функција тој располага со куќа во селото Зајас, кичевско од 1998 година, за која е наведено дека е имот на родители, но нема податок како е стекната.

Куќата има 210 метри квадратни и за неа е наведено дека чини 3 милиони денари или близу 49 илјади евра.

Потоа, Абази располага со стан во Кичево од 1985 година, за кој исто така е наведено дека е имот на родители и нема податок како е стекнат. Станот, кко што стои во анкетниот лист, вреди 1,8 милиони денари или околу 30 илјади евра.

Од личен имот Абази располага со фолсфаген голф на сума од 300 илјади денари или околу 5.000 евра, од 1999 година и е стекнат со договор за купопродажба.

И конечно, Абази има кредит, на сума од 250 илјади денари, кој го зел во 2009 година и го отплаќал 4 години.

Извор: Нетпрес

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...