4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаБелите мантили во Македонија како во кафана: Доктори и административци со цигара...

Белите мантили во Македонија како во кафана: Доктори и административци со цигара во рака не сакале да прегледаат дете бидеќи болницата била нивна КУЧА?!?

Пишува Ана Чукова:

Белите мантили и нивната ” КуЧа ”
Затоа што малку останавме “будали” што за чудо имаме сеуште енергија да ја носиме етикетата “конфликтни личности , денес ќе стане популарен клинички центар .
Типот без ни грам срам па ниту страв ,ми отвори шалтер да прими дете за преглед , со цигара во рака. Очигледно не беше една цигара затоа што од она прозорчето кое тактички е направено токму на таа висина да мораш да свиткаш кичма,пред него кога ги продаваш документите, излезе еден убав дебел чад. И пред да кажете : “Аман па тоа си нормално таму” , ќе ви раскажам за белите мантили , точно тие што се жалеле дека ги тепаат по ходници.


Трагедијата не беше во цигарата туку во реакцијата на истите. Наводно во собата каде што влеговме беа испоседнати 5-6 мантили. Не знам кој беше доктор кој студен а кој изгубен во потрага по мантил но сите си беа со телефоните во рака . Мрзливо стана еден од нив и направи нешто слично на преглед во чад ,затоа што вратата беше отворена од шалтерот . Прашав мирно дали и е ова секојдневие ,се разбира не добив одговор. Како и да е на излегување се пожалија дека некоја Госпоѓа се бунела за пушењето (мислеа на мене) . Се појави некој попаметен бел мантил и самоуверено ми вика:
” Кога доаѓаш во туЏа куЧа треба да поштУеш” !!!!!
Епа за мене ова е трагедијата .Нема да се фалам што се му “културно кажав”, го поздравив и другиот бел мантил што го направи прегледот и иако ја има моќта тоа да го спречи ,сепак затвори очи пред се што се случува . Кривата не ја гледам во пушучат туку во сите тие бели мантили што молчат, што очигледно во таа куЧа немаат никаков авторитет.
Бидејќи таа куЧа не ја заслужува моето дете , од денес па натаму телефонот ќе биде во моја рака и ќе биде се објавено овде. Не се знае каде ќе се појавам. Кој сака да стане популарен нека повели .
И Тие вие што останало во вас барем малку енергија фотографирајте и објавувајте.
А на мантилот со куЧата нека му стане јасно дека тоа не е негова КуЧа туку мојa, на дцата и на сите вас.
а на тие што со душа чекаат да облечат бел мантил и да парадираат низ ходниците нека им стане јасно каква моќ носи тој мантил и дека таа моќ може еден ден ако ја злоупотребуваат со ароганција ќе им се удри од глава .
#АЧ

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...