5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаШабани до граѓаните: Чувајте ги парите во банките, бидејќи се осигурани!

Шабани до граѓаните: Чувајте ги парите во банките, бидејќи се осигурани!

Генералниот директор на Фондот за осигурување на депозити, Амир Шабани, вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21, ги повика граѓаните на РСМ да ги депонираат своите пари во локалните банки бидејќи се осигурани од Фондот за осигурување на депозити.

Меѓу другото, тој даде пример со банката „Еуростандард“ каде граѓаните се обештетени за вкупно над 68 милиони евра.

„Од јануари 1997 година, кога беше основан Фондот за осигурување на депозити, сега имаме 12 отворени ризични предмети. Од тогаш до сега обештетени се над 32 илјади граѓани. Само во последниот случај овој суд отвори постапка за случајот „Еуростандард” банка, потпишав акти со кои се обештетени над 68 милиони евра на граѓаните. Замислете во хипотетичка ситуација што би се случило со финансискиот и банкарскиот систем доколку не постоеше Фондот за осигурување на депозити. Затоа им велиме на граѓаните штедете ги парите во банките бидејќи вашите пари се осигурани од Фондот за осигурување на депозити“, рече Шабани.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...