8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДоцни почетокот на изградбата на фабриката за електрични автомобили во Тетово

Доцни почетокот на изградбата на фабриката за електрични автомобили во Тетово

На 13 август, на годишнината на Рамковниот договор, во индустриската зона кај Тетово се собраа целиот владин и врвот на ДУИ за да означат почеток на голема инвестиција – изградба на фабрика за електрични автомобили со помош од државата со околу 45 милиони евра. Најавите беа дека градежните работи ќе почнат за шест до осум недели, но и по двојно повеќе поминато време на локацијата нема ниту машини ниту работници. Што се случува со проектот на кој од почеток се гледа со скептицизам, најмногу поради неуспехот на компанијата да се пробие на светскиот пазар со производот кој сега треба да се прави кај Тетово?
И министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, Јован Деспотовски, тврдат дека сè тече според планираното и дека изградабата на фабриката ќе почне наскоро.

Реткост е на едно место да се појават лидерите на двата најголеми коалициски партнери, плус претседателот на Собранието, плус половина влада, плус директори…

„Денес ќе се постават темелите на инвестиција која само во првата фаза тежи 130 милиони евра и којашто ќе отвори најмалку 890 нови добро платени работни места“,

рече премиерот Димитар Ковачевски на 13 август годинава.
Поводот, овој 13 август, беше – камен темелник на фабрика за производство на електрични автомобили, на германската компанија Е-ГО. Ниту датумот не беше случаен – годишнина од Рамковниот договор.

„Дали таа индустрија на глобалниот пазар има перспектива? Да. Дали таа е одржлива за животната средина? Да. Дали ќе создаде нова перспектива за младината? Да“,

рече министерот за финансии, Фатмир Бесими.
На настанот не беа дозволени новинарски прашања, па деталите се дознаа по церемонијата.

„Фабриката, според најавите што ги имаме, градбата на самиот објект треба да започне во следните 6 до 8 недели. Тоа значи дека многу брзо, на почетокот на есента, ќе го видиме почетокот на градежните работи“,

рече директорот на дирекцијата за ТИРЗ, Јован Деспотовски по завршувањето на церемонијата.
Предвидено беше изградбата на фабриката да започне 6 до 8 недели по помпезната најава. Но, 15 недели подоцна на локацијата има само камен темелник.

Целата анализа на 360 Степени.мк.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...