Без положен возачки испит на скопјанец му дозволиле да се фотографира за возачка дозвола во МВР

Без положен возачки испит на скопјанец му дозволиле да се фотографира за дозвола – кривична за вработен во МВР.

Полицијата поднесе кривична пријава против Б.С.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата”.

„Пријавениот, вработен како референт за управно надзорни работи во МВР – Оддел за граѓански работи, на 23.05.2022, и покрај тоа што знаел дека лицето Ф.С. од Скопје немал положено возачки испит за управување на моторни возила, го примил, извршил негово фотографирање за прва возачка дозвола, ги внел неговите податоци во системот, а веднаш потоа ги избришал“, соопшти МВР.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here