2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаСветВо Јапонија продадена Туна за 257.000 евра

Во Јапонија продадена Туна за 257.000 евра

Туна тешка 212 килограми е продадена за 36 милиони јени (257.000 евра) на новогодишна аукција во Токио. На наддавањето, рибата достигна двојно повисока цена од минатата година.

Ова укажува на тренд на закрепнување на пазарот по три години пад на цените поради пандемијата.

Инаку, рекордот за тоа на пазарот во Токио е 2,7 милиони евра за туна тешка 278 килограми. Јапонскиот бизнисмен Кијоши Кимура, познат како „кралот на туната“, платил толку во 2019 година.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...