2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаСДСМ и ДУИ во цајтунг за договор за ново мнозинство, ВМРО ДПМНЕ...

СДСМ и ДУИ во цајтунг за договор за ново мнозинство, ВМРО ДПМНЕ готви Интерпелација на владата во собрание, кој ќе биде побрз?!

Владината коалиција, предводена од СДСМ и ДУИ, синоќа ѝ доставила на Алијанса на Албанците две понуди за влегување во владината коалиција, тврди порталот Тетовасот повикувајќи се на извори во таа партија.Оваа вест поитаа да ја објават и некои други портали кој перманентно изминатиот период застанаа во отворена поддршка на премиерот Димитар Ковачевски , но и во 24 часовна заштита на Сашо Мијалков.

Многу верзии,мал пазар!

Колку и да се трудат да постанат ексклузивци одредени портали, Охридскај прв обзнани за соработката на Алијанса на Албанците со СДСМ.Доколку првично се калкулираше со Министертвото за здравство,сега поделбата на колачот помеѓу новата коалиција е сосема поинаква,секој парципиент во власта мора да зртвува по еден ресор.

Неофицијално заминува министерот за правда Тупанчески!

Моменталната состојба во макеоднскиот парламент воопшто не е пријатна за владеечкото мнозинство и таа моментално реално е пата пата 60 : 60,доколку се одземе бројката на „Огнени“ пртаеници од редовите на ДУИ.Но има и додатна енигма што им смета на тандемот Ковачевски & Aхмети,а тоа се пратениците Трајанов и Морачанин ,кој никој нема конкретна дефиниција на која страна тие можат да преминат во одреден момент.Она што на големо се молчи во СДСМ е фактот дека има 4 крила , но и еден министер кој во секое време контролира 10 пратеници и, тој ги има картите во свој раце во екое време.

За повеќе детали: ТУКА

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...