20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаТепачката им дојде како кец на 10-ка: Џамбаски побара прекин на преговорите...

Тепачката им дојде како кец на 10-ка: Џамбаски побара прекин на преговорите на Македонија со Европската Унија

Европратеникот Џамбаски побара прекин на преговорите на Македонија со Европската Унија.

Барам да се прекинат процесите за почеток на преговори за членство меѓу Македонија и Европската Унија.

По обидот за убиство мотивиран само и единствено од етничка омраза кон Бугарите во Македонија, што без сомнение е нападот врз македонски Бугарин во Охрид затоа што е Бугарин, испратив последователни сигнали до Европската комисија, Европскиот парламент и Судот на Европската Европската Унија изврши огромен притисок врз Бугарија да дозволи нереформираната Македонија да преговара за членство во Унијата. Ни разговараа за европските вредности, дури и претседателот Макрон го даде својот предлог и Бугарија се согласи.

И еве го резултатот. Половина година подоцна, Бугарин од Македонија е во болница по обид за убиство. Затоа инсистирам на итна реакција од европските институции. Треба ли некој да биде убиен за да добие соодветен третман од Европската Унија против систематско кршење на човековите права.

Инсистирам бугарската влада, ова веќе го побарав од официјалниот премиер, да испрати воен авион да го земе Кристијан Пендиков и неговото семејство на лекување на безбедно место во Софија.

И да не заборавиме! Извршителите и нивните поттикнувачи на српско-болшевичката пропаганда во Скопје се директно одговорни за овој напад. Но, индиректно виновни се националните предавници од „Макрон коалицијата“ , пишува Џамбаски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...