15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски и го покажа шарпланинецот Рок на унгарската претседателка

Пендаровски и го покажа шарпланинецот Рок на унгарската претседателка

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека унгарската претседателка Каталин Новак.

По официјалниот пречек, Пендаровски на Новак и го покажа шарпланинецот Рок, македонска раса на кучиња, симбол на македонската традиција.

Иако првично се доби впечаток дека Пендаровски и го подарува кучето на претседателката, од Кабинетот за „Фокус“ појаснија дека станува збор за тримесечниот шарпланинец Рок кој се чува во претседателскиот Кабинет.

Претходно Пендаровски го добил шарпланинецот на подарок од македонската Армија.

Според агендата, Пендаровски и Новак ќе одржат тет-а-тет средба, по што делегациите од Северна Македонија и Унгарија ќе одржат пленарен состанок.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...