15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски ѝ подари шарпланинец на унгарската претседателка Каталин Новак

Пендаровски ѝ подари шарпланинец на унгарската претседателка Каталин Новак

Пендаровски и Новак ќе имаат тет-а-тет средба, а предвидено е унгарската претседателка да се сретне и со претседателот на Собранието Талат Џафери и со премиерот Димитар Ковачевски. Новак од македонскиот колега доби на подарок и куче од расата шарпланинец

Претседателот Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести денеска ја пречека унгарската претседателка Каталин Новак.

Пендаровски и Новак предвидено е да одржат тет-а-тет средба, по што делегациите од Северна Македонија и Унгарија ќе имаат пленарен состанок- Пишува 360 степени

Претседателот Пендаровски и колешката од Унгарија денеска во црквата „Св. Спас“ во Скопје ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев.

Унгарската претседателка Новак за време на официјалната посета ќе оствари средби и со претседателот на Собранието Талат Џафери и претседателот на Владата Димитар Ковачевски.

Новак заедно и претседателот Пендаровски ќе имаат средба и со претставници на младински организации.

Како што може да се види од видеото од официјалниот пречек, унгарската претседателка доби на подарок шарпланинец од шефот на државата Стево Пендаровски.

Поради посетата на претседателката Новак, денеска во Скопје има посебен сообраќаен режим во централното градско подрачје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...