8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветВиститско чудо после 137 часа: Не плаши се, Икранур, не плаши се,...

Виститско чудо после 137 часа: Не плаши се, Икранур, не плаши се, твоите браќа дојдоа да те спасат, го тешат спасувачите младото девојче

Помина една недела откако разорните земјотреси ја погодија јужна Турција и северозападна Сирија, а по 137 часа спасувачите пронајдоа жива девојка по име Икранур под урнатините во Газиантеп, а сцената што ја сними камерата во турскиот град Газиантеп го трогна целиот свет.

Имено, член на тимот на рудари за јаглен во живо го пренесувал извлекувањето на девојчето, кое поминало 137 часа под урнатините, по што успешно било спасено.

Не плаши се, Икранур, не плаши се, твоите рударски браќа дојдоа да те спасат. Во 137. час бевме сведоци на чудо во Газиантеп Нурдаги“, се наведува во видеото.

На социјалните мрежи постојано се појавуваат видеа од спасување, на кои никој не останува рамнодушен, а од час во час пронаоѓањето на преживеани станува се потешко и поневеројатно, па може да се каже дека во наредните часови, а особено денови, кога ќе се најде преживеан ќе биде вистинско чудо, пишуваат медиумите.

Според некои меѓународни стандарди, седум дена по земјотресот, спасувачите обично престануваат да бараат преживеани и да работат со тешка механизација, која започнува со расчистување на теренот, но спасувачите во Турција продолжуваат неуморно да бараат преживеани.

Бројот на загинати во двете земји денеска надмина 36.000, а десетици илјади преживеани се повредени или без покрив над главата, додека снимките од спасувањата стануваат се поретки и поневеројатни од час во час.
https://twitter.com/tkikurumsal/status/1624724957597995008?s=46&t=RxFebhL0bYFXG0ExK4IHzg ВИДЕО ТУКА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...