13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаКлубот „Цар Борис Трети“ ќе го смени името

Клубот „Цар Борис Трети“ ќе го смени името

Од охридското здружение пред 5 дена испратиле допис до Централаниот регистар со бара за исголасување на работата на здружението со законот за здруженија и фондации, но како би се нарекувале во иднина, се уште не е познато..

Од Централниот регистар велат ека постапкат се уште трае…

До Централен регистар на ден 10 февруари 2023 година е доставен допис со наслов Предмет:Барање за усогласување на работата на Здружение за афирмација на културните вредности на македонските бугари ЦАР БОРИС III Охрид со Закон за изменување и дополнување на Законот за здруженија и фондации. На барањето од подносителот е доставено известување за доставување на пријава и прилози согласно Законот за здруженија и фондации. Постапката по барањето сè уште e во тек. За здружението „Иван Михајлов“ од Битола, не е поднесено барање. -Централен регистар.

Рокот за усогласување на називите на здруженијата со измените на законот, кои предвидуваат да не смее да се именуваат по соработниците на фашизмот, беше 90 дена и истекува утре.

Согласно законот, таму е формирана комисија која од петок ќе има еден месец да утврди дали некои од здруженијата се спротивни на законот, и ако утврди дека се, треба да препорача до Министерот за правда да издаде решение за нивно бришење од Регистарот на здруженија и фондации.

Од комисијата за Канал 5 потврдуват дека досега не добиле предлог за ново име на охридското здружение Цар Борис 3, но веќе е извесно дека тоа доброволно ќе се промени.. Останува неизвесно како Комисијата ќе го третира ликот и делото на Ванчо Михајлов, со оглед дека од битолското здружение кажаа дека немаат намера да го преименуваат и се подготвни за правна битка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...