8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПратеникот Лефков за патните трошоци: Сами си менуваме гуми на возилата сами...

Пратеникот Лефков за патните трошоци: Сами си менуваме гуми на возилата сами си ги регистрираме,

Во оваа владина реконструкција се влегува со единствена цел, да се заштити позицијата на власта. За жал имаме една криминална влада која се занимава само со распродавање, без разлика дали се тоа национални интереси или криминални тендери. Гледаме како неизбран премиер предлага реконструкција на влада. Практично хаосот од извршната власт се пренесува во Собрание, ова во интервју за „Макфакс“ го истакнува Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Имаме министри, оценува Лефков кои се разрешуваат и се именуваат исклучиво на коалициони средби и за задоволување на тесно партиски интереси.

„Апсолутно нема да гласаме „ЗА“, имаме катастрофални предлози“, потенцира тој.

„Најкатегорично ќе речам дека нема да гласаме за Уставот“, вели Лефков додавајќи дека треба да се стави крај на можноста од купување и пазарење со пратениците.

„На цела нечесност да ја додадеме уште и можноста за уценување, купување или пазар со пратениците, мислам дека не ни треба тоа, дури ниту како тема. Ваква промена на Уставот нема да дозволиме. Од оние што ја водат државата да бидеме сериозно сфатени и да престанат со приказните за вршење на одреден притисок на пратеници, затоа што тоа е навистина понижувачко.

Во Македонија терминот пратеник асоцира на патни трошоци, нагласува Лефков.

„Немаме службени возила, пратениците сами си ги одржуваат возилата, сами менуваат гуми, сами менуваат опрема, сами ги регистрираат. Владата е попривилигирана“, појаснува Лефков, правдајќи ги парите од патните трошоци за пратениците.

Дали уште се во „љубов“ со Левица, има ли пазар меѓу пратениците за уставните измени, за можна коалциција со ДС, Беса и Алтернатива, за висината на пратеничката плата, дали има злоупотреба на патните трошоци и слично, во интервју за „Макфакс“ одговара пратеникот Миле Лефков.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...