7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДијабетичарите останаа без ленти и без инсулин- Проблеми за пациентите од Штип

Дијабетичарите останаа без ленти и без инсулин- Проблеми за пациентите од Штип

Околу 200 дијабетичари во Штип веќе два месеци ги чекаат лентите за мерење гликемија, а повеќе од две недели не можат да дојдат ниту до потребниот тип на инсулин – објави 24 Вести.

Од Здружението на дијабетичари велат дека ваквата состојба го загрозува здравјето на заболените од дијабетес и бараат државата да најде начин секој пациент навреме да ја прима терапијата.

Во штипскиот Центар за дијабет работат само две докторки и секојдневно прегледуваат повеќе од триесет пациенти.

Да се живее со хронично заболување како дијабетесот, пред сé значи секој ден, секој час да се биде дисциплиниран, односно редовно да се мери гликемијата, да се внимава што и колку се јаде и пие, да се биде физички активен, но и да се зема препишаната терапија и уште ред други задолжителни обврски – велат од Здружението.

За тоа кога ќе биде испорачан инсулинот кој во моментот недостига, како и инсулинските лентички прашавме и во Министерството за здравство, засега нема одговор.

Инаку, во Македонија 135 илјади лица ја имаат дијагнозата дијабетес, од кои околу 45.000 луѓе живеат со инсулин, а од нив околу 600 се деца до 18 години.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...