5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВработените во „8-ми Септември“ утре на протест, родилките не можат да го...

Вработените во „8-ми Септември“ утре на протест, родилките не можат да го добијат породилното поради ФЗО

…Имате ли информација кога ќе почнат со исплата?

Ова е најчесто поставуваното прашање помеѓу мајките во групата „Породилно отсуство” на социјалните мрежи.

Но, на ова прашање нема одговор од Фондот за здравство.

Револтирани родилки прашуваат како да ги купат неопходните работи на нивните бебиња и како да ја платат ратата за кредитот, дали некој ќе и рече на банката да почека?

Некои мајки пак воопшто не можат да добијат ниту решение за породилно, поради блокираниот систем на ФЗО.

– На 8 февруари, кога сакав со изводот да отидам и да ги надополнам документите за да може да ми се изјаде решение за да земам пари за породилно, зошто сум работела и сум плаќале придонеси на државата, не успеав, на вратата имаше слика дека системот не работи и после дознавме од медиумите дека имало хакерски напад, изјави Теодора Цветковска, мајка на породилно.

Цветковска и останатите родилки кои се нашле во иста ситуација, за нивните деца немаат здравствено осигурување и сите прегледи мора да ги платат приватно.

– За среќа на добра волја на лекарите тие никогаш не враќаат мали бебиња, но сега треба да одиме на ортопед и доколку добиеме термин, прегледот ќе мора приватно да го платиме, вели Цветковска.

Освен породилното, не се ислаќаат ниту останатите боледувања, ниту рефундациите. Аптеките се во хаотична ситуација поради упатствата од Фондот како да издаваат лекови на рецеп, а граѓаните се малтретираат да добијат терапија на товар на ФЗО.

Но, и покрај сериозноста на ситуацијата, првите луѓе на Фондот за здравство веќе две недели не се појавуваат во јавност, ниту пак чувствуваат одговорност.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...