6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаСветНаучникот кој ја разви вакцината Спутник V пронајден мртов

Научникот кој ја разви вакцината Спутник V пронајден мртов

Рускиот виролог Андреј Ботиков, кој помогна да се развие вакцината Спутник V против корона вирусот, е пронајден мртов во стан во Москва, јавуваат медиумите.

Андреј Ботиков е еден од 18-те научници кои учествувале во развојот на вакцината Спутник V во Националниот истражувачки центар Гамалеја.

Тој беше пронајден задавен во неговиот дом во Москва. Истражниот комитет на Русија започна истрага за неговото убиство. Се сомнева дека 29-годишен маж го задавил научникот со појас, а потоа побегнал од местото.

Според официјалните информации, тој наводно бил убиен од разбојник кој упаднал во неговиот дом. Во меѓувреме, полицијата го привела осомничениот и тој ја признал вината. Од 2014 година, Андреј Ботиков работи во Националниот истражувачки центар Гамалеја.


Тој беше во тимот на научници што ја развиваа руската вакцина против корона вирусот. Неговата смрт дојде само две недели откако рускиот генерал-мајор Владимир Макаров наводно извршил самоубиство откако бил ослободен од должноста.

Од почетокот на војната во Украина, голем број високи руски функционери и олигарси се пронајдени мртви под мистериозни околности.
Извор:Инфомакс

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...