7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаФејсбук и Инстаграм би можело да згаснат во Европа, Мета очекува важна...

Фејсбук и Инстаграм би можело да згаснат во Европа, Мета очекува важна одлука

Metа очекува важна правна одлука што може да резултира со исклучување на Facebook во Европа.
Шефот за приватност на Ирска, Хелен Диксон, која ја предводи Комисијата за заштита на податоците во земјата (DPC), изјави за Politico дека телото „најверојатно конечно ќе донесе одлука за последната правна алатка на Facebook за испраќање лични податоци во САД“ пред Европската унија и САД да успеваат да договорат нов договор за пренос на податоци.

Во јули, DPC ја објави својата нацрт-одлука за суспендирање на овој правен инструмент за пренос на податоци. Тој нацрт сега чека одобрување од другите регулатори за приватност во Европа и треба да биде завршен до средината на мај.

Се очекува ова да го остави американскиот технолошки гигант Мета, кој е сопственик на Facebook, без алатки кои му дозволуваат легално да пренесува лични податоци како семејни фотографии и податоци за геолокација во САД, кои се неопходни за функционирање на Facebook.

Мета претходно изјави дека ваквата одлука може да значи крај на нејзините услуги во Европа, вклучувајќи го и Инстаграм. „Доколку Европската комисија не донесе никаква одлука за соодветност и не можеме да продолжиме да се потпираме на стандардни договорни клаузули или други алтернативни средства за пренос на податоци од Европската унија во Соединетите држави, можеби нема да можеме да понудиме голем број од нашите најважни производи и услуги во Европа, вклучувајќи ги Фејсбук и Инстаграм.

Ирската одлука ќе создаде проблеми и за другите компании кои пренесуваат податоци во САД.

Мрежата на национални органи за заштита на податоците на ЕУ – Европскиот одбор за заштита на податоци има рок до 14 април да одлучи дали ќе ја потврди претходната одлука на Ирска за суспендирање на правната алатка главно што ја користат компаниите, вклучително и Мета, за пренос на лични податоци во САД надвор од стандардот договорна клаузула.

Главниот европски регулатор за Мета и другите големи технолошки компании со седиште во Ирска ќе има уште еден месец да ја донесе конечната одлука.

Во меѓувреме, Европската комисија има за цел да го финализира сосема новиот договор за податоци со САД пред јули, откако Судот на правдата на ЕУ ги укина двата претходни договори со САД поради стравувањата од надзорот на податоците, пишува Politico.

Шефот на ирското клучно тело за заштита на приватноста, Хелен Диксон, рече дека немаат планови да се повлечат од спроведувањето на законот за заштита на податоците и приватноста на ЕУ, GDPR. „Ќе продолжиме да ги спроведуваме мерките што ги наведовме“, рече таа во интервјуто. Таа рече и дека е неизвесно дали под овие околности Мета може да добие одложување на одлуката доколку Ирска наложи таква одлука.

Портпаролот на Мета рече: „Овој случај се однесува на историски конфликт ЕУ-САД, кој е во процес на решавање преку новата рамка за приватност на податоците ЕУ-САД. Го поздравуваме напредокот постигнат во обезбедувањето континуиран пренос на податоци преку границите и ја чекаме конечната одлука на регулаторот за ова прашање“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...