7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВучиќ си тера мајтап со Курти: Имав болки во десната рака и...

Вучиќ си тера мајтап со Курти: Имав болки во десната рака и не можев да потпишам – а потпишувам со десна

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обрати на јавноста, ден по маратонските разговори со претставниците на ЕУ и САД и премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти, во Охрид. На прес конференција за јавноста Вучиќ го прочита текстот на анексот кој вчера беше договорен меѓу двете страни.

Според него овој документ од Договорот со кој двете страни се обврзуваат да ги почитуваат сите членови од Договорот и да ги спроведат сите свои обврски кои произлегуваат од него и Анексот брзо и со добра волја.

СТРАНИТЕ СЕ ДОГОВОРИЈА ВО РОК ОД 30 ДЕНА ДА ФОРМИРААТ ЗАЕДНИЧКИ КОМИТЕТ ЗА СЛЕДЕЊЕ, СО КОЈ ПРЕТСЕДАВА ЕУ. СПРОВЕДУВАЊЕТО НА СИТЕ ОДРЕДБИ ЌЕ БИДЕ ОБЕЗБЕДЕНО И НАДГЛЕДУВАНО ОД ЗАЕДНИЧКИОТ КОМИТЕТ ЗА СЛЕДЕЊЕ, ИНФОРМИРАШЕ ВУЧИЌ.
Вучиќ вели дека синоќа во Охрид не потпишал ништпо првенствено поради тоа што Србија е призната држава, додека Косово не е призната држава.

– НЕ ПОТПИШАВ ЗАТОА ШТО НЕ САКАМ ДА СКЛУЧАМ МЕЃУНАРОДЕН ПРАВЕН ДОГОВОР СО КОСОВО, ВНИМАТЕЛНО И ДИСЦИПЛИНИРАНО СЕ ГРИЖАМ ЗА СЕКОЈ ЗБОР ШТО ЌЕ ГО КАЖАМ, ТЕШКО Е ДА СЕ ДОКАЖЕ ДЕКА ДОГОВОРОТ ПОСТОИ БЕЗ ПОТПИС, НО НА СЕКОЕ МЕСТО. ЗБОРУВАМ НЕДВОСМИСЛЕНО ЗА ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ НА СРБИЈА КОИ СЕ ОДНЕСУВААТ НА НЕДВОСМИСЛЕНО НЕПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО, ПОРАЧА СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВУЧИЌ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...