7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВладиката Петар вели дека не треба да нѐ интересира од каде му...

Владиката Петар вели дека не треба да нѐ интересира од каде му се парите за да отвора телевизија

Митрополитот на МПЦ-ОА, Петар, одбива да одговори кој ќе ја финансира телевизијата, за која беше најавено дека тој ќе ја отвора и ќе почне да емитува програма од 1 мај.
Тој вели дека 50 отсто од програмата на телевизијата, која ќе се вика „Вистел“, ќе биде со забавен карактер, 30 отсто со образовно-документарен, како и дека ќе има и политичка содржина. Но, владиката осетливо реагираше на прашањата за финансирањето, односно од каде му се парите да отвори телевизија.

Тоа да не го интересира никого, ниту мене ме интересира кој вас ве финансира. Битно е дека се чисти пари се, не се перени. Не сакам да се мешам никому во егзистенцијата и начинот на кој си ја уредува телевизијата, ни мене да не ми се мешаат, луѓето свој леб јадат – туѓо гајле берат“, изјави владиката во интервју за „Телма“.

Иако не сака да зборува за парите, митрополитот додаде дека политички телевизијата „нема да зазема страна“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...