17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЗабаваАна Бекута ќе настапи на „Фолк фест Валандово“

Ана Бекута ќе настапи на „Фолк фест Валандово“

Српската фолк пејачка Ана Бекута доаѓа во Валандово и ќе настапи на традиционалниот фолк фестивал „Валандово 2023”. Таа ќе пее на градскиот плоштад на втората вечер од манифестацијата, која ќе биде на 27. мај. Вечерта свои настпи ќе имаат ќе имаат и Ефто Пупиновски и Куку Леле. За Бекута „Фолк фест Валандово“, е посебно важен затоа што во 1991 година на фестивалот таа ја отпеа „Стариот Џумбушлија”, песна кој стана хит и која и денес се слуша.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...