15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаUncategorized @mkМакедонец убиен во Бугарија: 14-годишник го удрил со остар кол

Македонец убиен во Бугарија: 14-годишник го удрил со остар кол

Македонски државјанин на возраст од 49 години вчера е пронајден мртов во Сончев Брег во Бугарија. Осомничен за убиството е 14-годишно момче од Несебар, соопшти бугарската полиција, а пренесува новинаската агеција БТА.

Констатирано е дека телото е на 49-годишен државјанин на Република Северна Македонија, кој влегол во Бугарија на 24 јануари годинава преку граничниот премин Деве Баир- Ѓуешево. По извршениот увид на полицијата, меѓу кои распити, одземање видеоснимки од безбедносни камери и слично, утврдено е дека извршител на убиството е 14-годишник од Несебар, на кого му е одредена мерка притвор во траење од 24 часа, соопшти бугарското МВР.

Според истражителите, осомничениот делото го извршил удирајќи го со остар кол. Причините за убиството се истражуваат, а Обвинителството во Бургас се очекува во текот на денот да соопшти детали од истрагата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...