15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФерус Мустафов три дена е во кома, доживеал тежок мозочен удар !!!

Ферус Мустафов три дена е во кома, доживеал тежок мозочен удар !!!

Еден од најпопуларните саксофонисти и кларинетисти во Македонија, Ферус Мустафов (73) се бори за живот.

Веста прво проструи на социјалните мрежи, а потоа ја потврди и неговиот внук Ферчо Мустафов, кој објави апел јавноста да се помоли за него, за да застане на нозе и да оздрави.

До само пред неколку дена, Ферус беше активен во јавноста и на социјалните мрежи. Токму поради тоа, веста дека се бори за живот беше дочекана со многу прашања.

Околу тоа што се случило со легендарниот музичар, за „Фокус” појаснува неговиот внук Ферчо, кој заедно со фамилијата се наоѓа во болницата „8. Септември“ во Скопје.

-Се беше во ред со дедо ми, се беше супер, си функционираше како што треба. За сите нас ова е голем шок. Тој доживеа мозочен удар, и веќе три дена е кома. Она кое сакам да го потенцирам е дека дедо ми примаше терапија, таа му беше препишана како доживотна, но не знаеме зошто, еден лекар му ја тргна терапијата. Откако прекина со таа терапија, еве се случи ова, мозочниот удар.

Неочекувано за сите нас, секако и за неговите обожаватели, бидејќи до пред некој ден го гледаа како без проблем си извршува секојдневни обврски- појаснува внукот.

Додава дека целото семејство е покрај Ферус, кој е хоспитализиран во болницата „8. Септември“ во Скопје, и сите се молат да се разбуди од кома.

Инаку, освен во Македонија, Ферус со децении е популарен и во поранешните Југословенски републики.
Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...