7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСуспендирани неколку вработени во „Идризово“ кои помогнале да се ископа тунелот

Суспендирани неколку вработени во „Идризово“ кои помогнале да се ископа тунелот

Неколку вработени од затворот „Идризово“ се суспендирани, откако пред околу еден месец беше откриен тунел, во кој учествуваше група од најмалку осум затвореници, осудени за сериозни кривични дела.

Ова го изјави директорот на затворот „Идризово“ Зоран Јовановски во интервју за Макфакс, но потенцираше дека точниот број на суспендирани вработени ќе биде соопштен откако ќе заврши обвинителниот акт.
Тунелот е ископан на длабочина од околу еден метар, во дијаметар од околу 80 сантиметри и бил соодветно обезбеден со попречни греди и тули.

Во тунелот се пронајдени повеќе пластични корпи на кои се врзани јажиња, а со кои се извлекувала ископаната земја и електричен кабел со сијалица, која им служела за осветлување на тунелот, соопшти Управата.

По информацијата за откриениот тунел за бегство од „Идризово“, Владата на седница го разреши директорот на затворот, Шпенд Тахири, и на негово место го назначи актуелниот директор.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...