18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОдземен пасошот на Полицаецот кој ја застрела мигрантката Фатмата во Гевгелија !!!!

Одземен пасошот на Полицаецот кој ја застрела мигрантката Фатмата во Гевгелија !!!!

Јавното обвинителство ја продолжува истражната постапка за случајот во кој мигрантката Фатмата од Сиера Леоне беше застрелана кај Гевгелија од страна на полицаец. Предметниот јавен обвинител ги презема сите неопходни дејствија за расветлување на случајот. По добивање на извештајот од обдукцискиот наод ќе биде донесена јавнообвинителска одлука за понатамошниот тек на постапката.

 

 

Предметниот обвинител од Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција, до Основниот кривичен суд – Скопје побара на осомничениот полицаец да му бидат изречени мерки на претпазливост.

Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и на осомничениот со Решение му определи обврска да се јавува повремено на определено службено лице или кај надлежен државен орган и привремено му е одземена патната или друга исправа за преминување на државната граница, односно забрана за нејзино издавање, велат од Јавното обвинителство за „Слободен печат“.

Фатмата беше убиена на 19 април откако службено лице испука куршум од службениот пиштол. Полицијата излезе со соопштение за настанот, но тоа соопштение е спротивно на она кое го тврдат мигрантите кои биле присутни, вклучително и сопругот на Фатмата Абу Бакар, кој во Македонија побара азил и сака по судски пат да бара правда за неговата сопруга.

Полициската верзија на настаните е дека откако мигрантите биле забележани во две возила, полицијата се обидела да ги запре, а притоа еден од шверцерите, 26 годишниот К.Ј. физички го нападнал полицаецот обидувајќи се да му го одземе пиштолот.

,,Притоа полицискиот службеник испукал од службениот пиштол и погодил еден од мигрантите жена, која веднаш била пренесена до Итната помош каде починала, известија од МВР дента кога се случи немилиот настан.

Но, сестрата на Фатмата во видео обраќање до македонската јавност кое го испрати до редакцијата на „Слободен печат“ повикува граѓаните да им се приклучат во барањето на правдата и прашува зошто полицаец пукал во невооружена девојка додавајќи дека немало никаков физички напад врз полицаецот.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...