20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски од Охрид: Веста дека ВМРО-ДПМНЕ прифатила уставни измени е ширење на...

Мицкоски од Охрид: Веста дека ВМРО-ДПМНЕ прифатила уставни измени е ширење на лага дека сме го прифатиле бугарскиот диктат

СДС е развластена а ДУИ детронизирана и прашање на време е кога ќе одат во опозиција, додека еуфоричните соопштенија на СДС се само „изнасилена радост“ и „ширење на лагата“ дека ВМРО-ДМНЕ наводно ги прифатила уставните измени кои се последица на бугарскиот диктат, порача вечерва во говорот во Охрид, лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека Ковачевски брзо ќе си оди од премиерската фотелја додека ДУИ е детронизирана и прашање само на миг е кога , по 20 години власт, злоупотреби и криминал ќе одат во опозиција.

Мицкоскии подвлече дека на лидерската средба тој на маса ставил две понуди:

Првата била формирање на преодна влада на сите партии, без ДУИ, која би требадло да донесе измени на Уставот со одложено дејство, кои ќе стапеле на сила со членството на Македонија во ЕУ.

„Така добиваме гаранција дека Македонија ќе биде на брза патека за Европската унија, и кочничарите на нашата интеграција Бугарија да станат активна заинтересирана стана за побрза европеизација на државава“ –додаде Мицкоски.

Втората понуда на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ била – избори сега, обезбедување на гаранции од европските институции за заштита на националните и државни интереси како и економски пакет за подобар живот во државата по повеќе основи, па потоа носење на измени на уставот со обврска опозицијата да го поддржува процесот како би се гарантирало националното единство кога е во прашање гарантирање заштитата на државните и национални интереси.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...