11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерката за култура ги искара охридските угостители – не им наплаќајте на...

Министерката за култура ги искара охридските угостители – не им наплаќајте на гостите како да треба да платат воена оштета

Синоќа на сцената на Античкиот театар во Охрид започна 63-тото издание на најзначајната културно-сценска манифестација кај нас, фестивалот „Охридско лето”.

Пред присутните, меѓу другите, се обрати и министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, која на самиот крај од нејзиниот говор, гласно пред сите, им упати порака на охридските угостители.

-Летната сезона во Охрид не трае долго време и затоа квалитетот, а не квантитетот му прилега на овој древен и скапоцен македонски град. Затоа имам една порака. Поради „Охридско лето”, и годинава на гости ќе ни дојдат многубројни уметници од целиот свет. Ги замолувам угостителите да не им наплатуваат како да треба да платат воена оштета или некои други ненамирени долгови од векови наназад. Ако овие зборови на луцидниот Душко Радовиќ допрат до нашите домаќини, им благодарам, напомена министерката Костадиновска Стојчевска.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...