9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНеготинецот Сретен Давидов регистрираше изум за препознавање на еднофазни корисници на струја...

Неготинецот Сретен Давидов регистрираше изум за препознавање на еднофазни корисници на струја во Словенија

Неготинецот Сретен Давидов деновиве регистрирал изум за препознавање на еднофазно поврзани корисници на струја во Електродистрибуција на Словенија. Како што самиот појасни за МИА, патентот бил заштитен во словенечкото Министерство за интелектуална сопственост.

– Всушност, јас сум изумител, а покровителството е на Службата за технолошки развој при Електродистрибуција во Љубљана. Станува збор за иновативен и нов начин, изум за идентификација на еднофазни потрошувачи, главно во згради или повеќе домаќинства на едно место. Народски кажано, ако од сто корисници десет се еднофазни, ние како дистрибутери на струја треба да ги препознаеме и распоредиме еднофазните, за да може да не ја оптеретуваат електроенергетската мрежа. Се одредува фазна распределба и ако има несиметруја, се надминува проблемот, а се обезбедува поголем квалитет на снабдувањето со електрична енергија и поголема интеграција на обновливи извори на енергија во дистрибутивната мрежа, додаде Давидов.

Тој појасни дека претходно, ова регулирање се вршело рачно со уред, но на тој начин се губат човечки и временски ресурси. Со изумот, нагласи, се штеди на човечки ресурси и време.

Давидов додаде дека веќе го промовирал својот изум и сега настојува да го понуди на користење ова решение, како што вели, на сите оние што сакаат технолошки развој.

Сретен Давидов има 34 години, доктор е на електротехнички науки и работи во Електродистрибуција на Словенија. Пред неколку години беше избран за најдобар млад научник во Македонија, а доби и општинска награда на Неготино. Активист е за здрава и чиста животна средина, постојан соработник на регионалното еколошко друштво ,,Ековита” од Неготино.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...