12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаUncategorized @mkПрва рожба, на речиси 60 години: Денес се породи пациентката на д-р...

Прва рожба, на речиси 60 години: Денес се породи пациентката на д-р Стојан Органџиски

На речиси 60 години, денес се породи пациентката на д-р Стојан Органџиски, по успешно спроведена ин витро процедура

На речиси 60 години, денес се породи пациентката на д-р Стојан Органџиски, по успешно спроведена ин витро процедура. Историски ден и за нашиот тим.

Здраво машко бебе дојде денес на свет со тежина од 3200 грама, #зачнато кај нас, со следена бременост во нашата #Болница!
Оваа родилка е една од #највозрасните пациентки на овие простори, која на речиси 60 – годишна возраст, ја донесе својата #прва рожба.
Станува збор за највозрасната жена што успешно има доносено и родено здраво дете на нашиве простори.

Силната желба за бебе и нашите професионалци во целиот процес беа идеален спој, за и оваа семејна сторија да успее:
,Бременоста ја постигнавме во нашата #Болница, по успешно спроведена ин витро постапка со #донирани јајце клетки.
Пред ин витро процедурата на пациентката ù имам извршено хистероскопска операција со ресекција на септум – преграда во матката.
Повеќе години пред лекувањето пациентката #немаше менструални циклуси.
Целиот процес на лекување и самата #ин #витро постапка бараат многу знаење, посветеност и љубов кон самата професија.
Целата бременост беше следена во нашата Болница и целокупната бременост протече сосема нормално”, #истакнува за овој несекојдневен успех доктор #Стојан Органџиски, директор на Болница ,,Д-р Органџиски” и гинеколог што истрајно и со силно знаење ја водеше бременоста на оваа среќна мајка.

Поради тоа што пациентката не живее во Македонија, се породи денес во Софија. #Штип за неа значи многу. Во нашата Болница е зачнат #ембрионот на нејзиното здраво бебенце, благодарение на професионалната умешност на д-р Стојан Органџиски во спроведувањето на ваквите успешни ин витро процедури.
За успехот и за вложените знаења и енергија, заслужен е и целиот негов тим, на кој му упатува безусловна благодарност, а посебно на д-р #Верица Органџиска и на главниот #ембриолог во ин витро лабораторијата на Болницата, Емилија #Миовска.

Среќа е да се подарат среќа и бебешки плач во уште еден дом!
Успех е да се оствари најголемата желба на секоја жена – да се биде мајка!
Во име на целиот тим на Болница ,,Д-р Органџиски” на мајката и на новороденото синче им посакуваме многу здравје и семејна среќа во текот на целиот живот!
.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...