26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарија ќе бара Бугари и во Косово

Бугарија ќе бара Бугари и во Косово

По испорачување на барања за Македонија и Албанија, официјална Софија сега бара признавање на бугарско малцинство и на Косово, алудирајќи на Горанците.

И Радев и Јотова кои отворено побараа поддршка за нивната агенда од косовските власти, фокусот го ставаат на Горанците кои се самосознаваат како Македонци од исламска вероисповед. Под истата агенда како што ги убедуваа македонците од Мала Преспа, Радев на отворање на бугарска канцеларија во декември, ги повика граѓаните да се изјаснат како бугари на пописот во април, а за тоа ветува голема помош за населението и школување на младите во Бугарија.

Бугарските челници бараат и Бугарите да влезат во Уставот на Косово и да добијат загарантирано место во Советот на заедниците.

А таму пак никој не се изјаснувал како бугарин во документите. Во изјава за Еуроњуз Србија, професорот Радивоје Младеновиќ од Институтот за српски јазик при САНУ вели дека тие не се чувствуваат како Бугари.

Во Косовскиот дел на Гора живеат околу 25 000 жители во најголемо мнозинство или повеќе од 80 отсто, според тврдењата на Здружението на Македонците од Гора во Албанија се Македонци со муслиманска вероисповед. Дел од нив имаат и македонско државјанство.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...