11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветГрција ги легализира истополовите бракови

Грција ги легализира истополовите бракови

Грција станува 16. земја во ЕУ, 37. во светот, но и прва православна земја што ги легализира истополовите бракови
Грчкиот парламент синоќа со 176 гласа „за“ од пратениците на владејачката Нова демократија и опозициските Сириза, ПАСОК, Нова левица и Курс на слобода го изгласа законот за истополовите бракови, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција станува 16. земја во ЕУ, 37. во светот, но и прва православна земја што ги легализира истополовите бракови.

Од вкупно 300 пратеници, колку што брои парламентот, гласаа 254, од кои 76 беа „против“, двајца „воздржани“, а преостанатите го поддржаа законот.

Меѓу оние што гласаа против, освен пратеничките групи на Грчко решение, Комунистичката партија, Спартанци и Победа, имаше пратеници и од другите партии меѓу кои и од Нова демократија.

Веднаш по соопштувањето на резултатите, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис преку социјалната мрежа Икс истакна дека „Грција е горда што стана 16-та земја од ЕУ која ја легализира брачната еднаквост“, но и дека тоа ја отсликува денешната Грција: „прогресивна и демократска земја, посветена на европските вредности“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...